جراحی بینی

توسط شهریور ۶, ۱۳۹۵ جراحی بینی بدون نظر
جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی

انجام جراحی بینی می تواند براثر علل مختلفی باشد برخی از افراد به دلیل افزایش اعتماد به نفس و همچنین کسب جذابیت ظاهری بیشتر اقدام به جراحی بینی می کنند و برخی دیگر به دلایل وجود مشکلات موجود در بینی و انسداد مجاری تنفسی تصمیم به جراحی بینی می گیرند. جراحی بینی امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است که بسیاری از آنها از نتیجه جراحی خود رضایت تمام داشته و برخی افراد هم پشیمان از جراحی هستند .شما در ابتدا بهتر است با جراحی بینی آشنایی پیدا کنبد و با آگاهی بیشتری به این امر نگاه کنید.

اهمیت بینی :

بینی مهم ترین جز در زیبایی چهره است چرا که این عضو دقیقا در وسط صورت جای گرفته است و کلیه اجزای جانبی چهره را تحت تاثیر خود  قرار می دهد . به غیر از تاثیری که بینی بر زیبایی چهره می گذارد ، عملکرد  آن در سلامت شخص نیز بسیار مهم است چه بسیارند سردرد هایی که به علت انسداد بینی و نرسیدن اکسیژن از مجرای صحیح به مغز ایجاد می شوند . بروز کوچک ترین نارسایی و ایراد در این عضو موجب پیدایش مشکلات شدید جسمی و عصبی برای فرد می شود . مشکلات تنفسی و مغزی از این دسته اند ، در صورتی که مشکلات بینی از لحاظ انسدادی و عملکردی به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشوند ، آسیب های جبران ناپذیری به سیستم های مذکور وارد می شود که علاوه بر روزمرگی ، خواب فرد را نیز به کل تحت تاثیر قرار داده و زندگی را از حال عادی خارج می کند . از دیدگاه زیبایی شناسانه اگر به ابعاد این عضو بنگریم ، وجود کوچکترین ایراد و جزیی ترین ناهماهنگی در بینی به راحتی آشکار شده و توجه افراد را به خود برمی انگیزد . ممکن است شخصی دارای چشم های زیبا ، لب هایی هماهنگ و خوش فرم و گونه هایی برجسته باشد ولی اگر فرم بینی او نامتعادل بوده یا سایز زیادی داشته باشد ، زیبایی و خوش فرمی باقی اجزا در سایه بدشکلی بینی قرار گرفته و جذابیت فرد به شدت کاهش می یابد . از این رو به علت بالا رفتن دانش مردم و تجارب آنها ، جراحی بینی طرفداران فراوانی  پیدا کرده است . د ر جراحی بینی با هدف زیبایی جراح می تواند  اشکالات عملکردی و نارسایی های شدید را نیز درمان نماید این امر مستلزم توان و ظرافت و تجربه زیاد جراح بینی است تا بهترین نتایج نصیب بیمار شود . علاوه بر رفع مشکلاات عملکردی در جراحی زیبایی بینی می توان پولیپ های مزاحم و آزاردهنده را نیز استخراج کرد . البته انجام چندین کار در یک جراحی نیازمند توان فیزیکی بیمار نیز هست چرا که طولانی شدن مدت بی هوشی وابسته به توان بدنی بیمار بوده که این کار برای هر کس پیشنهاد نمی شود .

ساختار بینی

اجزای  بینی با پوست و مخاط بینی پوشش داده شده اند و توسط رباط های نگه دارنده در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. یکی از قسمت های بینی که در جراحی بینی دچار تغیرات می شود استخوان ها و غضروف های بینی هستند.تقویت و درستی ساختار اسکلت بینی در ورودی هوای تنفسی نقش بسیار زیادی دارد.با برداشتن تمام و یا قسمتی از غضروف ها و یا رابطه های نگه دارنده می تواند باعث اثرات نامطلوب در ظاهر بینی و همچنین مجاری تنفسی شود.سوراخ های بینی بعد از جراحی باید یکسان باشد و همچنین پره های بینی باید  به گونه ایی تغییر داده شوند تا بعد از گذشت چند سال مشکلات تنفسی را برای فرد ایجاد نکند.

جراحی بینی گوشتی

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی

متقاضیان جراحی بینی کرمان امروزه بسیار زیاد شده است ودر این جراحی تمامی نقایص مربوط به زیبایی از بین می رود.پیش از جراحی زیبایی بینی متخصص جراحی دهان ، فک و صورت بیمار را معاینه کرده و ویژگی های بینی و همچنین دیگر اجزای صورت وی را بررسی می کند.تکنیک های مختلفی برای هر فرد متناسب با خود فرد در جراحی زیبایی بینی استفاده می شود. در جراحی زیبایی بینی  با ایجاد شکاف  و برداشتن  پوشش پوستی از روی اسکلت بینی  ، تمامی تکنیک ها مستقیم انجام گرفته و به این صورت عوارض ناشی از اشتباه جراح در حین عمل جراحی بینی کمتر می شود . بینی می تواند به حالت استخوانی ،گوشتی و یا حالتی بین این دو باشد.نتیجه جراحی زیبایی بینی به نوع بینی وهمچنین خلاقیت جراح بستگی خواهد داشت.جراحی زیبایی بینی نوعی هنر بوده و جراح با توجه به تجربه خود می تواند نتیجه جراحی را به شکلی ایده آل رقم بزند.پوست بینی در جراحی بینی از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

جراحی بینی استخوانی

برای اینکه بتوانیم بگوییم بینی از چه نوعی است ظاهر و همچنین پوست آن بررسی می شود .پوست بینی استخوانی نازک بوده و قابل انعطاف می باشد.به عبارتی دیگر می توان گفت ساختار بینی استخوانی به گونه ای است که بیشتر حجم بینی را استخوان و غضروف تشکیل داده است و جراح بینی در جراحی بینی استخوانی  تمرکز خود را بر این اجزا گذاشته و تغییراتی را بر روی آنها انجام می دهد.معمولا بینی های استخوانی دارای قوز و یا برآمدگی هستند که جراح بینی مشکلات مربوط به آنها را برطرف خواهد کرد.

جراحی بینی گوشتی

برعکس بینی های استخوانی پوست بینی های گوشتی ضخیم بوده و نوک بینی بیشتر از بافت چربی و پوست تشکیل شده است .به همین دلیل جراح بینی در ابتدا تکنیک هایی را جهت تقویت اسکلت بینی انجام می دهد تا بتواند ساختار بینی را استحکام ببخشد و دیگر تغییرات را بر روی بینی اعمال کند.در جراحی بینی گوشتی چون ضخامت پوست زیاد می باشد بسیاری از ظرافت های ایجاد شده توسط جراح بینی مشخص نمی شود. به همین دلیل جراح بینی مقداری در عمل محدود می شود .به هر حال تنها تبحر جراح می تواند نتیجه را برای بیمار رضایت بخش کند.

جراحی بینی

همان طور که گفته شد جراحی بینی می تواند جنبه درمانی داشته باشد. از مشکلاتی که می توان به آن اشاره کرد عارضه هایی همچون انحراف بینی ، پولیپ بینی ،شکستگی های بینی و جراحی آندوسکوپی سینوس می باشد.در این گونه از جراحی ها ممکن است بینی به هیچ عنوان برش داده نشود و با اسنفاده از ابزار های مختلف مشکلات برطرف شوند که تکنیک های استفاده شده بستگی به پیشرفت بیماری و تشخیص متخصص خواهد داشت.

سن مناسب برای انجام جراحی بینی :

یکی از گزینه های مهم در جراحی بینی سن است . برای این جراحی محدودیت سنی خاصی وجود ندارد ولی لازم است فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد . برای افراد با سن پایین تر از دوران بلوغ ، این جراحی پیشنهاد نمی شود. زیرا بینی در بخش های مختلف همچنان رشد نکرده است به این ترتیب لازم است رشد بافت های غضروفی و استخوانی کامل شود .

طبق تجربه جراحان متخصص این حوزه ، لازم است برای انجام جراحی بینی فرد به سن بلوغ رسیده و رشد جسمانی و فیزیکی وی کامل شده باشد. برای خانم ها از سن ۱۶ سال به بعد می توان جراحی بینی را انجام داد و برای آقایان این جراحی می تواند از سن ۱۸ سال به بعد انجام شود ؛ پس از این سنین دیگر محدودیتی برای انجام جراحی بینی نبوده و حتی افراد بالای ۵۰ سال سن هم می توانند تحت عمل جراحی بینی قرار گیرند.

البته لازم است پزشک جراح بررسی های لازم را انجام دهد در برخی موارد در ابتدای این سنین بنا به دلایل تخصصی و پزشکی ، از انجام عمل جراحی جلوگیری می شود. به این ترتیب که پیش از تمام شدن فرایند رشد نمی توان با جراحی بینی آثار مهمی را اعمال نمود چون نتایج جراحی دستخوش تغییر می شود و عمل جراحی بینی بر عملکرد و زیبایی این بخش اثر معکوس گذاشته و برخی غضروف های درونی که مراحل رشد را کنترل می کنند دچار عوارض حادی خواهند شد.

سن مناسب برای جراحی بینی

جراحی بینی در افراد مسن :

و اما حداکثر سن : برای سنین بالا نیز محدودیتی وجود ندارد برای انجام جراحی بینی در سنین بالا نکته مهم وضعیت بدنی برای تحمل جراحی و سلامت عمومی است هستند افرادی که در سنین بالای ۶۰ سال همچون جوان ۲۰ ساله توان و سلامتی کامل دارند و برعکس افراد در سنین جوانی که بدنشان به خاطر ضعف بنیه نمی تواند بی هوشی یا تغییرات جراحتی را بپذیرد بسیاری از افراد مراجعه کننده برای جراحی بینی با سن بالای ۵۰ سال نتایج خوب و قابل توجهی را تجربه نموده اند .

طبق تجارب و مشاهدات ، اعضایی مانند بینی و گوش تا پایان عمر هر کس رشد می کنند ، با بالا رفتن سن ، اجزای پوستی و غضروفی بینی با افتادگی مواجه می شوند ، جاذبه زمین نیز بر این تغییر شکل و افتادگی ها بی تاثیر نیست در نتیجه فرم بینی از حالت عادی خارج شده و زیبایی دوران جوانی خود را از دست می دهد. طی عمل جراحی بینی می توان سر بینی فرد را بالا برده و وضعیت تنفسی و فرمی این عضو را بهبود بخشید. شایع ترین ایراداتی که در پی بالا رفتن سن در بینی فرد بروز می کنند ، افتادگی و برآمدگی پل بینی است که این موارد علاوه بر زیاد نشان دادن سن ، موانع تنفسی مهمی نیز به شمار می آیند. به طوری که وقتی با کمک دست نوک بینی را بالا می کشیم ، تنفس فرد به حالت ایده آل باز می گردد.

تاثیر لیزر در جراحی بینی :

به منظور جلوگیری از خطرات ناشی از عملکرد نادرست بینی می توان در جراحی بینی از لیزر استفاده کرد طبق جراحی های انجام شده در سال های اخیر مشخص شده که گاه در برخی جراحی های  بینی نقش لیزر بسیار کمک کننده بوده به نحوی که طی عمل های حساس و جزیی با کمک لیزر ، خونریزی کمتری رخ می دهد ولی ذکر این نکته نیز ضروری است که این ابزار ( لیزر ) در جراحی بینی با هدف زیبایی کاربردی نداشته و تاثیر خاصی بر نتایج جراحی بینی زیبایی ندارد و زیبا شدن بینی پس از عمل مستلزم توانمندی جراح و مناسب بودن فیزیک بیمار است.

تفاوت جراحی های باز و بسته در عمل بینی :

جراحی بینی عموما به دو روش جراحی باز و جراحی بسته امکان پذیر است اتخاذ روش های نامبرده بستگی به صلاح دید پزشک جراح بینی داشته و وی با سنجش وضعیت بیمار و ارزیابی شرایط ، بهترین راهکار جراحی را انجام می دهد. روش باز در جراحی بینی روشی است که برش در بین سوراخ های بینی در بخش پایینی زده شده تا پوست رویی ساختار بینی کاملا بلند شود ولی در مورد روش جراحی بینی بسته ، برش های جراحی در داخل حفرات بینی زده می شوند و سپس پوست رویی از استخوان جدا می گردد در کل جدایی پوست از ساختار زیری در هر دو روش لازمه جراحی بینی است.

روش های نامبرده برای انجام این جراحی هر یک مزایا و معایبی خاص را  دارا می باشند برای مثال ، طی جراحی بینی به روش باز ، پزشک امکان دسترسی بهتر و راحت تر به داخل بینی را داشته و می تواند مراحل جراحی را با نظم بهتر و کنترل صحیح تری سپری نماید اما در جراحی بینی به روش بسته این شرایط به راحتی امکان پذیر نیست مزیت جراحی بسته در ترمیم زودتر زخم ها ، تسریع در بهبودی بیمار و کاهش التهابات و تورم پس از جراحی است. برای موفقیت بیشتر جراحی بینی در بینی های حاد و نیازمند تغییرات زیاد روش جراحی باز اولین گزینه جراح بینی است.

جراحی رینوپلاستی

مزایای جراحی بینی به روش بسته :

  • کاهش تورم پس از جراحی.
  • در بخش کلوملا برش پوستی ایجاد نمی شود .
  • کاهش مدت زمان جراحی.

مزایای روش باز در جراحی بینی :

  • امکان دسترسی بیشتر جراح بینی به بافت های درونی
  • امکان جایگذاری بهتر پروتز ها و گرافت ها.
  • درمان بینی های با مشکلات پیچیده و شدید.

لازم به ذکر است که برخی بیماران پس از جراحی می پندارند که وجود بخیه در کناره پره های بینی نماینده جراحی باز است در صورتی که چنین برداشتی صحیح نیست و برای جراحی بینی به روش بسته نیز گاه جراح بینی مستلزم ایجاد برش در کناره پره هاست.

اهمیت انتخاب جراح بینی

امروزه افراد به زیبایی خود اهمیت زیادی می دهند و می بینیم که جراحی های مرتبط به زیبایی اندام و صورت بیش از گذشته طرفدار پیدا کرده است.به همین دلیل بسیاری از مراکز به صورت غیر قانونی و بدون داشتن تخصص در این رابطه جراحی زیبایی بینی را برای بیماران انجام می دهند. در صورتی که جراح بینی کرمان در این زمینه تجربه و تبحر کافی نداشته باشد جراحی بینی می تواند عوارض جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.شما می تواند برای انتخاب جراح بینی از اطرافیان خود که از نتیجه جراحی خود رضایت داشته اند کمک بگیرید و یا اینکه با مراجعه به مطب و مشاوره های ابتدایی و دیدن نمونه های جراح از پزشک خود اطمینان حاصل پیدا کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

چند هفته مانده به جراحی باید مصرف برخی ازداروها را قطع کنید شما می توانید لیستی از این داورها از جراح بینی خود تهیه کنید. این امر از این جهت اهمیت دارد که برخی از داروها می تواند جراحی بینی را با مشکل روبه رو کند.

یک هفته پیش از تاریج جراحی زیبایی بینی یا هر نوع عمل بینی لازم است بیمار از استعمال دخانیت خودداری نماید. چرا که نیکوتین دود سیگار آسیب های جدی و جبران ناپذیری را به سلامت بیمار وارد کرده و علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن دستگاه گردش خون و تغییر غلظت خون در رگ ها احتمال بروز اختلالات تنفسی را نیز در پی دارد به این ترتیب توصیه اکید پزشکان بر قطع کلی مصرف سیگار و دخانیات است.

اگر هرنوع دارو ، مکمل و ویتامینی مصرف می کنید باید پیش از اقدام به جراحی بینی این امر را به پزشکتان اطلاع دهید.

روز پیش از تاریخ جراحی به حمام رفته و موهای بینی یا احیانا صورت را کوتاه نمایید.

مصرف هر نوع خوراکی یا آشامیدنی تا ۸ ساعت پیش از جراحی اکیدا ممنوع است .

در مورد خانم ها لازم است طول دوره قاعدگی با روز جراحی مصادف نشود.

اگر از لنز چشمی یا دندان مصنوعی استفاده می کنید ، پیش از جراحی بینی آن را خارج نمایید و سپس به اتاق عمل وارد شوید .

توصیه می شود در روز جراحی با لباس راحت و دکمه دار به کلینیک یا بیمارستان مراجعه نمایید تا بعد از عمل پوشیدن آنها برایتان راحت باشد.

به همراه داشتن جواب آزمایشات در روز جراحی لازم و ضروری است.

در روز مراجعه به بیمارستان برای انجام جراحی بینی وجود یکی از بستگان و آشنایان به عنوان همراه لازم است.

در ساعت مشخص که جراح بینی تعیین نموده است و با مدارک کامل پزشکی به مرکز جراحی مراجعه نمایید.

اقدامات بعد از جراحی بینی

بعد از عمل از مهم ترین مراقبت هایی که باید رعایت شود تا نتیجه جراحی بینی به صورت ایده آل باشد در زیر عنوان شده است :

– از فعالیت های بدنی سنگین پرهیز کنید.
– بینی خود را با محلول های نمک شست و شو دهید تا از ایجاد عفونت جلوگیری کند .
– داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به طور منظم مصرف کنید.

– تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده است ، پس از جراحی بینی از فین کردن خودداری نمایید و چنانچه لازم بود از دستمال کاغذی استفاده نمایید.

– اگر پانسمان بخش افقی پایین بینی کثیف شد ، با استفاده از گاز استریل آن را به فرم پانسمان قبلی درست کرده و بچسبانید.

– آتل رویی بینی را دستکاری ننماید و پس از یک هفته از زمان عمل ، برای برداشت آن به مطب جراح بینی خود مراجعه نمایید.

– مقداری به برنامه غذایی خود توجه داشته باشید و از خوردن خوراکی هایی که به بینی شما فشار می آورد خودداری کنید.

– صرف غذاهای نیازمند جویدن به مدت زیاد لازم است محدود شود از گاز زدن مواد خوراکی سفت ، سیب ، ساندویچ بزرگ و . . . تا زمان بهبودی جراحات خودداری نمایید.

– انجام رابطه جنسی در طول دوره بهبودی بیمار ممنوع است و توصیه می شود بیش از زمان های معمول استراحت نمایید.

– انجام حرکات ورزشی سنگین که نیازمند بلند نمودن اشیایی چون دمبل هستند تا شش ماه ممنوع است این محدودیت برای ترمیم و شروع خونرسانی بافت های بینی لازم و حیاتی است .

– تا حد امکان از دستکاری پشت لب بالا خودداری کرده تا برش های جراحی بینی به خوبی ترمیم شوند همچنین برای مسواک زدن از مسواکی نرم بهره بگیرید.

– تا روز برداشت آتل و پانسمان های اصلی ، در هنگام استحمام مراقب آنها باشید که خیس نشوند برای این امر دوش های تلفنی کمک کننده خواهند بود.

– پس از جداسازی آتل و پانسمان ها طبق نظر پزشک از چسب بینی استفاده کنید و قطره های تجویزی وی را در زمان های معین مصرف نمایید.

– در صورت بروز مشکللات جدی ، در اولین فرصت با مطب پزشک جراح بینی تماس حاصل فرمایید.

تورم صورت پس از جراحی بینی معمول و عادی است و گاه تا اطراف چشم ها نیز ادامه می یابد که این مسئله پس از چند هفته به کل برطرف می شود.

در تاریخ معین که پزشکتان قید می کند برای برداشتن و کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه نمایید.

بهبود جراحات :

بهبود جراحات پس از جراحی بینی کاملا وابسته به فیزیک بیمار ، توانایی بدن او در ترمیم اجزای درونی ، مراقبت های ویژه بعد از جراحی و تغذیه صحیح است . با مصرف مایعات مغذی و آبمیوه های طبیعی ، پوره میوه های تازه ، غذاهای سالم و نرم ، سبزیجات تازه و داروهای تجویزی پزشک سرعت بهبودی جراحات افزایش یافته و فرد زودتر به حالت عادی بازمی گردد . البته لازم به ذکر است که بهبودی زخم ها و جراحات به معنی اتمام دوره نقاهت پس از جراحی نیست به دلیل اینکه برقرار شدن خونرسانی به غضروف زمان بر است . عموما این خونرسانی بین ۶ الی ۸ ماه زمان می برد به این ترتیب در دوره ۶ ماهه پس از جراحی بینی تا حد امکان از انجام حرکات سنگین ، بلند کردن اجسام سنگین و حرکات ورزشی شدید خودداری کنید . همچنین لازم است تا یک سال پس از جراحی رینوپلاستی از برخورد ضربه به بینی جلوگیری کنید چرا که ضربه یا دستکار پی در پی بینی موجب تغییر شکل این عضو خواهد شد .

سایر خدمات دکتر علیرضا حلاج ، جراح بینی کرمان :

جراحی فک ، ترمیم بینی ، جراحی زیبایی چانه ، تزریق ژل ، پروتز گونه و . . .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر علیرضا حلاج جراح بینی ، متخصص جراحی فک و صورت.

ارسال نظر

2 × چهار =